Kdo uklízel, neznečistí

V rámci akce Ukliďme Česko jsme se se žáky VIII. C domluvili, že se přidáme k dobrovolníků, kteří po celé republice pomáhají zlikvidovat černé skládky a nepořádek. Důležité bylo vybrat a nafotit lokalitu, kde bychom strávili odpoledne úklidem a ulehčili tak přírodě od odpadků. Protože většina žáků bydlí v Bohunicích, vybrali si úklid v okolí říčky Leskavy.

Vyslali jsme zástupce, kteří vyfotili „nepořádek“ a naplánovali jsme termín úklidu. Jaro se začalo probouzet a teploty byly skoro letní. Ve čtvrtek 30. března po vyučování jsme vyrazili s pytli, rukavicemi, hráběmi, a hlavně s chutí. Počasí nám však nepřálo, bylo pod mrakem, zima taková, že jsme mysleli, že bude sněžit. Nesněžilo, za to pršelo. Prošli jsme zvolenou lokalitu, nasbírali tři pytle odpadků, některé z nich jsme nesnadno odstraňovali z keřů, říčky i okolí chodníků. Mezi jinými jsme objevili zadní kolo od kola, nespočet nedopalků z cigarety, kus drátěného plotu, koberce a pneumatiku. V již velkém dešti jsme zamířili zpět ke škole. Akce to byla suprová, jak by řekli žáci, stačí se podívat na fotogalerii, trávili jsme čas společně, mimo školu a naší planetě jsme alespoň trošku ulehčili.
Příští akce Ukliďme Česko, tentokráte na podzim, se uskuteční 17. září. Přidáte se?

Žáci z VIII. C v hodině chemie žáci odhadovali, za jak dlouho se v přírodě samovolně rozpadnou pohozené předměty. Dokážete i vy správně přiřadit předmět a dobu rozložení?

1. sklo
  2. ohryzek od jablka
  3. kus polystyrenu
  4. vlněná ponožka