Zámecká Dyje alias Amazonka na Moravě


V pondělí 20.6. 2022 se vydala výprava 8.B ze ZŠ Arménská, pokořit řeku Dyji. Počasí k nám bylo po vedrech z předešlých dnů vlídnější, a tak nic nebránilo tomu, prožít jeden den na jihu Moravu v malebných meandrech řeky Dyje.

Cesta vlakem utekla rychle stejně jako transfer do kempu v Nových Mlýnech, kde jsme si se zkušenými instruktory prošly bezpečnost jízdy na vodě a základní návyky při pádlování. Po rozdělení do dvojic (a jedné trojice) jsme se neohroženě vydali po proudu. Některým trvalo trochu déle řídit loď správným směrem, někteří si po cestě zkusili jaké to je, se „cvaknout“, ale nakonec jsme to všichni v pořádku zvládli. Při zastávkách jsme si zaskotačili při skákání do vody, opékali jsme špekáčky, zvěčnili jsme se na fotkách a zbyl čas i na hru kanystr. Některé úseky řeky Dyje připomínaly řeku Amazonku a tamní prales. S nástrahami kmenů, větví, stromů, ale i pavouků a místní havěti jsme se nakonec všichni vypořádali a dorazili do cílové stanice v Lednici. Autobusem (někteří  i s propašovanou zmrzlinou) a vlakem jsme se poté vrátili do Brna. Moc děkujeme panu Vlkovi za bezproblémový průběh celé akce i kolegyni Prečanové, která podala vynikající výkon na pozici háčka. No a kdo ví, příští rok třeba zavítáme na řeku Moravu…

Mgr. Jaromír Krejčí