Halloween v 1.A, B


Halloween je původně keltský svátek. Datum Halloweenu je každý rok stejný, slaví se 31. října.

Název halloween je zkratkou spojení All Hallows’ Eve, kterým se ve staroangličtině označoval předvečer dne všech svatých. Lidé si ten den připomínají své zesnulé předky. První zmínky o svátku sahají přibližně do roku 1745, jméno se v průběhu let komolilo, až vznikl Halloween.

Vydlabané dýně jsou nejznámější symbol Halloweenu, svíčky se do nich vkládaly, aby usnadnili koledníkům orientaci v potemnělých ulicích. Co nejstrašidelnější obličej na dýni má odhánět zlé duchy.

Masky a kostýmy sloužily slavícím Keltům k matení zlých duchů.

Trick-or-treating v překladu znamená “Dejte mi koledu, nebo vám něco provedu” a je to nejznámější tradice Halloweenu.

Také my jsme se na tento svátek moc těšili a ve třídě si ho užili. Přišli jsme v maskách již z domu, tím jsme vyděsili sousedy a kolemjdoucí. O velké přestávce jsme si pochutnali na strašidelném občerstvení a během vyučování jsme vyluštili pár Halloweenských hlavolamů, vydlabali jsme si dýni a vyrobili si několik Halloweenských legrácek.

Už se těšíme na příští rok … Žáčci z 1.B