BANÁNY A ČOKOLÁDA … a jejich cesta k nám


V pátek 28. 2. 2020 jsme se s 5.C vydali na CESTU DO EKVÁDORU. Proč právě tam? Abychom se dozvěděli, co se skrývá za pěstováním banánů a původem čokolády.

Během aktivit s mapou, obrázky a texty se děti zamýšlely nad dlouhou cestou banánů na náš stůl a nad tím, jak ovlivňuje životní prostředí.

Při simulační hře se žáci vžili do role těžařů ropy, drobných pěstitelů nebo jaguára. Jako domorodci si na vlastní kůži vyzkoušeli, jak málo stačí, aby přišli o veškerou úrodu, když jim těžaři zabavili pole. Jaguáři i ostatní živočichové z tropických deštných lesů mohli jen bezmocně sledovat, jak pomalu přicházejí o svůj domov.

Několik aktivit bylo zaměřených i na téma fair trade. Samy děti přerozdělovaly finance mezi pěstitele, přepravce, obchodníky a další osoby spojené s pěstováním, zpracováním a prodejem výrobků z kakaových bobů. Jaké bylo jejich překvapení, když zjistily, že skutečnost je v mnohých případech odlišná, než by si představovaly.

Celý program byl zážitkově laděný a nabitý informacemi od začátku do konce.

V červnu se na Lipku podíváme znovu a už se moc těšíme na to, co nás tam čeká.

Veronika Marková